ANKARA'YI TANIYALIM


Merhaba;
Cumhuriyetin başkenti Ankara'ya hoş geldin.
Biz Anka Erkek Yurtları olarak gurbette içini ısıtacak şeyler yapmak istiyoruz. Ankara çok güzel bir şehir belki şimdiye kadar onun güzel yanlarını kimse anlatmadı belki de Ankara'yı yanlış tanıdın. Senin için bu sayfayı hazırlama nedenimiz biraz olsun Ankara'nın güzelliklerini sana tanıtmak...

ANKARA'DA SANAL GEZİNTİ

Henüz Ankaraya gelmediniz ve merak mı ediyorsunuz? Ankara'yı ayağınıza getirdik;) Yandaki Sanal Tur uygulaması ile Başkentin önemli kültürel ve tarihi mekanlarını gezebilir güzel Ankara'yı daha yakından tanıyabilirsiniz. Uygulamanın içindeki sağ alt menüden Ankara'nın farklı lokasyonlarını tanıyabilirsiniz.

ANKARA YEMEKLERİ


Ankara'da yemek konusunda en iddialı yurt tabii ki Anka!
Mutfağımızda sizler için enfes yemekler hazırlıyoruz. Menülerimizde hem Ankara'ya özgü lezzetler yer alıyor hemde senin memleketine özgü lezzetler. Ama "Ankara'nında nesi meşhur?" dersen işte burası tam sana göre. Ankara'ya özgü lezzetler Ankara'da yiyebileceklerin ve yemekle ilgili herşey... Afiyet olsun

GEZELİM GÖRELİM

ANITKABİR
Tür: Anıt,
Turizm Çeşidi: Tarih Turizmi
Açıklama: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete ulaştı. 11 Kasım günü Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı ve İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Atatürk’ün defin işlemleri başladı. Ata’nın naaşı 19 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda top arabasına konarak Sarayburnu’na getirildi. Tabut burada önce Zafer torpidosuna daha sonra Yavuz Zırhlısına kondu. Zırhlıya Hamidiye, Zafer, Tınaztepe ve 2 denizaltı gemisi ile Savarona ve yabancı ülke gemileri eşlik ettiler. Yavuz zırhlısı İzmit Mayın İskelesine yanaştı ve cenaze buradan İzmit Garına ulaştırıldı. Tabut burada Ata’nın sağlığında yurt gezilerinde kullandığı ve şu anda Ankara Gar Binasında korunan Beyaz Trene kondu ve Ankara Garına taşındı. Günümüzde Anıtkabir’in Barış Kulesi’nde korunan top arabası ile I.TBMM önüne oradan da devlet töreni ile Etnografya Müzesine taşındı ve 21 Kasım 1938 tarihinde müzede kendisine ayrılan yerde defnedildi. Ata’nın naaşı burada 15 yıl boyunca kalmış, bu arada da Türk Ulusu ona bağlılığının simgesi olarak “Burada çok güzel bir anıt mezar olur” sözünden hareketle kendisine Rasattepe adı verilen tepede bir anıt mezarAnıtkabir-hazırlamıştır.
Anıtkabir, Anıt Bloğu ve Barış Parkından oluşur. Barış Parkı, ülkemizin değişik bölgelerinden getirilen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkelerini temsil etmek üzere gönderilen 48.500 civarında bitki ve ağacın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu park, sembolik bir “Milletler Cemiyeti” olup, Atanın “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini hayata geçiren bir parktır. Tandoğan Kapısı’ndan girildiğinde Barış Parkı içinden yürünerek Anıt Mezara uzanan yolun iki yanında 24 Oğuz boyunu temsil eden 24 aslan heykeli yer alır. Dikdörtgen bir plan üzerine kurulu Anıt Mezar dört yandan kolonlarla çevrilmiş olup, duvarlarında altın yaldızlarla yazılmış Ata’nın “Türk Gençliğine Hitabesi” ve Cumhuriyetin kuruluşunun 10. yıldönümünde söylemiş olduğu “Nutuk” yer almaktadır. Şeref Salonu’nun zemini ve duvarları renkli mermerlerle kaplıdır. Düz tavan 16. ve 17. yüzyılların halı ve kilim desenlerinden oluşan mozaiklerle süslenmiştir. Tek parça kırmızı mermerden yapılan Atatürk’ün sembolik lahdi sadedir. Mezar Odası ise Şeref Salonu’nun altında yer alır.
Anıtkabir içinde her biri değişik konuları işleyen, girişten itibaren simetrik olarak yerleştirilmiş İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet ve Müdafaa-i Hukuk adlarında 10 adet kule bulunur. Dikdörtgen plan üzerine kurulu, piramit çatılarla örtülü kulelerde eski Türk kilim desenlerinden alınmış, fresk tekniğinde geometrik süslemeler görülür. Kulelerin iç duvarlarında o kulenin ismiyle ilgili kabartmalar ve Ata’nın özlü sözleri yer alır. Zafer ve Barış Kuleleri arasında II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün mezarı bulunur.
Tören Alanı’ndan Anıt Bloğu’na doğru bakıldığında, sağ tarafta yer alan Misak-ı Milli kulesinin kapısından girilen müze, 21 Haziran 1960 tarihinde Anıtkabir Atatürk Müzesi adıyla açılmıştır. 2001 yılında Anıtkabir Komutanlığı’nın hazırladığı proje doğrultusunda müzeye, Mozole’de yer alan Şeref Salonu’nun altında bulunan yaklaşık 3.000 m2’lik sütunlu alanın da eklenmesine karar verilmiştir. Bu projenin hayata geçmesiyle müze, 5.200 m2’lik sergi alanına ulaşmıştır. 26 Ağustos 2002 tarihinde yeni eklenen bölümler ile birlikte müze devlet töreniyle açılmıştır. Bu tarihten itibaren müze, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi adını almıştır.
Dört bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde Ata’nın kullandığı eşyalar, kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar ile onun manevi evlatlarından Afet İnan, Rukiye Erkin ve Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen tarafından müzeye bağışlanan Atatürk’e ait eşyalar bulunur. İkinci bölüm destansı Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’u anlatan yağlı boya tablolar ile donatılmıştır. Bu bölümde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda yaşanan güçlükler hissettirilmeye çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde Milli Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Atatürk’ün mezar odası yer alır. Bölüm 1919–1938 yılları arasında geçen olayları Türkçe ve İngilizce olarak açıklamaktadır. Son bölümde Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanesinde yer alan 3.123 kitabın bulunduğu Atatürk Özel Kitaplığı yer alır. Bu bölümde yer alan bilgisayarlar, Ata’nın hayatına ilişkin bilgileri, Anıtkabir’in yapılış sürecini anlatan belge ve resimleri, Anıtkabir’de yapılan törenlerin filmlerini içerir.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
ALTINPARK
Tür: Manzara-Gezi,
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: İrfan Baştuğ Caddesi üzerinde 640.000 metre karelik alanda hizmet vermektedir. Park alanında uluslar arası fuar etkinliklerinin gerçekleştirildiği bir Fuar Merkezi yer alır. Feza Gürsoy Bilim Merkezi, küçük ziyaretçilerin gezip eğlenebileceği ve deneyler yaparak bilim dünyası ile tanışacakları ideal bir mekândır. Kapalı ve açık spor alanları, açık ve yarı açık gösteri amfileri, Türk, İtalyan ve Çin lokantaları, Türk Sokağı ve Tepe Hanı gibi dinlenme ve eğlence merkezleri her yaşta insana hizmet veren mekânlardır. Ayrıca, gölet ve bahçeler, üretim sahaları, olimpik yüzme havuzu, mini golf sahası, At Tavlası ve Kültür Merkezi gibi mekânlar dinlenme ve eğlence alanlarını oluşturlar.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
ANKARA EVLERİ
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Kentin eski yerleşme bölgelerinde, özellikle de Kale içi bölgesinde görülen evlerdir. Sayılı örnekleri 17, 18 ve 19uncu yüzyıllardan kalmış olan Ankara Evleri daha çok ahşap ve kerpiçten yapılmış, çoğunlukla iki katlı yapılardır. Bu evlerin alt kat avlusunda hizmetlilerin odaları, birinci katta ev sahibinin oturduğu odalar bulunur. Genellikle evin dışında ve bir yanı acık merdivenden, “seyregah ya da sergah” denilen sütunlu, dört bir yanı acık, ustu kapalı bir taraçaya çıkılır. Odalar sokağa seyregah ve pencerelerle açılır. Konuk, toplantı ve yatak odaları ikinci katta yer alır. Evlerin tavanlarında tavan göbeklerinde, kapılarda ve diğer bölümlerinde geometrik, rumi ve hatai motifli süslemeler görülür. Günümüzde bazı evler turistik amaçlı olarak kullanılmaktadır.
Ulaşım: Toplu taşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
ATAKULE
Tür: Anıt
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Varlığı ile Ankara’nın görünümüne önemli bir katkı sağlayan Atakule, 13.10.1989 tarihinde açılmıştır. Yüksekliği 125 metre olan kulenin tepe rakımı 118,2 metredir. 115,6. metrede yer alan görsel ve işitsel cihazların kullanılabildiği, nikâh töreni, seminer, konferans vb etkinlikler için kullanabilen çok amaçlı kokteyl salonu 600 metrekarelik bir alana sahiptir. Her birim saatte kendi ekseni etrafından bir dönüş hareketi yapan döner lokantası 111,8. Metrede yer alır. Her gün 09.30–22.00 saatleri arasında açık olan seyir terası 103,8 metrede yer alır. 99.8 metrede ise bir cafe-bar bulunmaktadır. (Tel : 440 77 01)
Ulaşım: Ulaşım toplu taşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Atatürk tarafından kurulun çiftlik, günümüzde gazinoları, parkları, piknik alanları, hayvanat bahçesi, çeşitli ürünleri ve doğası ile Ankaralılar tarafından sık ziyaret edilen bir gezi ve mesire yeridir.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
BOTANİK PARKI
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Cinnah ve Çankaya caddelerinin çevrelediği vadide yer alan ve iki yamacı nadide çiçeklerle bezenmiş bir parktır. Parkın ortasında bir havuz ve çiçek serası bulunur. Park 65.000 m2 bir alanı kapsar.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
DİKMEN VADİSİ
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Dikmen Vadisi 1. ve 2. etap kısımları 378.000 m2 bir alana kuruludur. Bu alanın 31.000 m2 lik kısmı gölet alanı oluşturur. Vadide 2 küçük 1 adet de büyük şelale vardır. 87.500 m2 lik kısmı set zemin olup 260.000 m2 lik yeşil alan üzerinde 120.000 yapraklı ve iğne yapraklı ağaç bulunmaktadır. Vadi alanı içinde, çocuklar için oyun alanları ve mini tren, yürüme yolları, çay bahçeleri, lokanta, Yörük Çadırı, Anadolu Sofrası ve 15 adet büfe yer alır. Vadinin 1. ve 2. etapları aynı zamanda Teras Evleri, Konutlar ve İkiz Kuleleri ile çağdaş bir yerleşim alanı olmuştur. Vadide alışveriş merkezleri, gençlik merkezi, spor merkezi, hanımlar lokali, konferans salonu gibi sosyal-kültürel ve sportif etkinliklerin yapılabileceği alanlar vardır.
Ulaşım: Toplu taşım araçları ile gitmek mümkündür.
ELMADAĞ KAYAK MERKEZİ
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi:Doğa Turizmi
Açıklama: Ankara’ya 26 km uzaklıkta Elmadağ ilçesine bağlı Yakupabdal köyunde yer alır. Kayak tesisleri ve dağ evinin bulunduğu Elmadağ ilçesi, kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği bir kayak ve dağcılık merkezidir. Elmadağ kayak merkezinde kar kalınlığının 30–40 cm’yi bulan kış aylarında kayak yapma imkanı vardır. Kar’ın yerde kalış suresi 105 gündür. Merkezde 650 m lik bir kayak parkuru ve 300 ve 650 m lik 2 adet teleski bulunmaktadır. Kayak merkezinde, lokanta ve kafeteryası bulunan turistik bir tesis olan Elmadağ dağ evinin yanı sıra bazı kurum ve kuruluşların kendi çalışanları için yaptırdıkları tesisler de yer almaktadır.
Ulaşım: Toplu taşım araçları ile sağlanmaktadır
GENÇLİK PARKI
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: İstasyon ve Opera binaları arasında yer alır. Lunaparkı, çay bahçeleri, yaz aylarında faaliyet gösteren tiyatroları, büyük havuzu, restoranları ve çeşitli eğlence yerleri ile Ankaralıların gözde gezi ve eğlence merkezleri arasında yer almaktadır. Park, 2009 yılından itibaren eski yapısına göre daha görkemli ve daha kapsamlı bir hizmetağı ile Ankaralıların hizmetine girmiştir.
Ulaşım: Toplum taşıma araçları ile sağlanmakta.
GÖKSU PARKI
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Ankara’nın 100 gün gibi kısa bir sürede hizmete giren en önemli dinlenme ve eğlenme merkezlerinden birisidir. Toplam kullanım alanı 508.000 m2 dir. Bu alanın 141.000 m2 sini gölet alanı oluşturur. Gölet içinde gezi amaçlı kullanılan Missisipi Gemisi ve kayıklar, gölün doğal güzelliğini oluşturan ada ve sazlıkların yanı sıra, işletmelere ait 9 adet yüzen iskele bulunmaktadır. Toplam yeşil alanı 250.200 m2 olup bu alan üzerinde 98.700 ağaç, ağaçcık ve çalı dikilidir. Park, su ve yeşilin bir arada olduğu sosyal, kültürel ve sportif amaçlı kullanılabilecek birçok alandan oluşmaktadır. Bunlar arasında, Yelken Kaskatlı Ada Restoran, Tepe Restoran, cay bahçeleri, sinema salonunun bulunduğu 13.000 m2 lik piknik alanı yer alır. Türkiye’de ilk kez uygulanan eğlence ve adrenalin bir arada yaşandığı Dağ Kızağı da parkın etkinlikleri arasında yer alır. İskele boyunca uzanan 1,6 km lik yürüme yolu, kuşbakışı seyir imkanı sağlayan deniz feneri ve daha birçok etkinlikleriyle Ankara’nın görülmeye ve gezilmeye değer gözde mekanları arasındadır.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
GÖLBAŞI MOGAN PARKI
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Ankara’nın 25 km güneybatısında, Konya yolu üzerinde yer alan Mogan gölünün kıyısında plaj ve gazinoların yanı sıra lokanta ve kahveler yer alır. Sıcak yaz aylarında deniz özlemini bir parça da olsa gideren bir gezi ve mesire yeridir. Kıyısında bir yüzme havuzu olan göl, kayık gezileri için elverişlidir. Gol kenarında bulunan Mogan Park da Ankaralılar’ın eğleneceği birpiknik alanıdır.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşım araçlarıyla sağlanmaktadır.
HARİKALAR DİYARI
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Yaklaşık 771.000 metrekaresi yeşil alan, 330.000 m2 si yol ve meydanlar, 40.000 m2 si otopark alanı, 67.000 m2 si yapı alanı ve 92.000 m2 si de su alanları olarak planlanan Harikalar Diyarı içinde, çocuklar için 25.000 m2 lik bir alanda kurulmuş bir Masal Adası da yer alır. Özel bir peyzaj ve ışıklandırma sistemiyle yapılan Masal Adası’nda, çeşitli masal kahramanlarının kendilerine has mekanlarında canlandırıldığı ve filmlerinin gösterildiği 12 adet cep sineması bulunmaktadır. Bu bölümde; Ergenekon adlı Türk destanında adı geçen Asena isimli dişi kurt, bir Türk kahramanı olan Tarkan, Dedem Korkut hikayelerinde destanı anlatılan Boğaçhan yer alırlar. Halk edebiyatımızda saygın bir yeri olan halk şairimiz Karacaoğlan, hiciv ustası ve bilge Hoca Nasrettin, masal kahramanlarımız Keloğlan gibi şahsiyetler, masal dünyasının şaheserlerinden Alaaddin ile Sihirli Lambası, Geleneksel Türk Tiyatrosunun vazgeçilmez kahramanları Hacivat ve Karagöz aynı mekanı paylaşırlar. Yabancı kahramanlar arasında ise Roma dönemi çizgi film kahramanı Asteriks, Taş Devri kahramanları Fred Çakmaktaş ve Ailesi ile evrensel insani değerleri yansıtan J.Swift’in unlu eseri Gulliver’in Seyahatleri’nde adı geçen Dağ Adam, Amerikan yaşam tarzının bir kesitini yansıtan Red Kit ve Daltonlar gibi karakterler sergilenmektedir. Parkta, 2.800 m2 lik bir alanda, 550 kişilik büyük ana salon ve 2 yarı salondan oluşan bir nikah salonu, göl ve 5.000 kişilik yarı açık göl anfisi, kıyı çay bahçesi, Anadolu mutfağının örneklerini sergileyen Anadolu Sofrası Lokantası, deniz ürünleri lokantası, atıştırma mutfakları, büfeler ve su depoları yer alır. Büyük bir yönetim binası, 350 kişilik modern toplantı salonu, sergi, sinema ve tiyatro salonları bulunan parkta özürlülerin de yararlanabileceği açık ve kapalı yüzme havuzları bulunur. Futbol, basketbol, voleybol, hentbol sahalarını da içeren parkta, kır kahvesi, kafeteryalar, piknik alanları, otoparklar, bisiklet ve yaya yolları ve 771.000 m2 lik geniş bir alan bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük parkı olan Harikalar Diyarı, başkent ve yakın çevresine hizmet verecek olan 1.300.000 m2 lik alanıyla, aynı zamanda Avrupa kıtasının da en büyük kentsel parklarından birisidir.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşıma araçları ile yapılmaktadır.
HATTİ ANITI
Tür: Anıt
Turizm Çeşidi: Kültür Turizmi
Açıklama: Sıhhıye Meydanında yer alan ve 1974 yılında yapılan bu anıt, Alacahöyük kazılarında ortaya çıkarılan ve bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde korunan 24 cm yüksekliğindeki dini ayin nesnesinin aynısıdır. Hititlerin sembolü olarak bilinen bu heykel aslında Eski Tunç Çağı halkı olan (M.Ö. 3. binin ikinci yarısı) Hattilere aittir. Hattiler hayvan biçimli tanrıların kültünü geliştirmişler, özellikle de boğa en önemli simge olmuştur. Boğa ile gök-güneş kurslarının birlikteliği, boğanın en büyük gök tanrıyı tamsil ettiğini düşündürmektedir.
Ulaşım: Toplu ulaşım araçlarıyla yapılmaktadır.
KUĞULU PARK
Tür:Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Kavaklıdere semtinde yer alan bu park kuğuları ile ünlüdür. Havuzda kuğular ve ördekler parkın içinde gezinirler. Çocuk bahçesi ve kafeterya halkın hizmetindedir.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşıma araçları ile yapılmaktadır.
MAVİ GÖL
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Ankara’ya 12 kilometre uzaklıkta, Samsun yolu üzerinde yer alır. 2.400 m2 alanı kapsayan ve içinde dev ağaçların bulunduğu park adını Bayındır Barajı içindeki 6 milyon m3 hacmindeki mavi suyundan alır. Ankara’nın doğusunda bulunan Bayındır Barajı, 2005 yılında Ankaralıların piknik yapabileceği ve hoşça vakit geçirebilecekleri bir dinlenme ve eğlence merkezine dönüştürülerek Mavi Göl adıyla hizmete açılmıştır.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşıma araçlarıyla yapılmaktadır.
MTA SERASI
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi:Doğa Turizmi
Açıklama: Tabiat Tarihi Müzesi’nin de içinde bulunduğu MTA sitesinde yer alır. Görülmeye değer bir gül ve botanik bahçesi içerir. Ziyarete açıktır.
Ulaşım: Toplu taşıma araçlarıyla yapılmaktadır.
SEYMENLER PARKI
Tür: Manzara-Gezi
Turizm Çeşidi: Doğa Turizmi
Açıklama: Kavaklıdere semtinde 1983 yılında acılan parkta büyük bir amfi tiyatro vardır. Park, Atatürk Bulvarı ile İran Caddesi arasında kalan vadide 67.000 m2 lik bir alanda kurulmuştur. İçinde havuzlar, bir çocuk bahçesi, geniş gezi alanları ve Ankara folklorunun simgesi olan Seymenler Anıtı yer alır.
Ulaşım: Ulaşım toplu taşıma araçlarıyla yapılmaktadır.
ULUS CUMHURİYET ANITI
Tür: Anıt
Turizm Çeşidi: Kültür Turizmi
Açıklama: Ulus Meydanı’nda yer alır. Anıt Kurtuluş Savaşı kahramanlarına Türk Ulusu’nun bir armağanı olarak 1927 yılında dikilmiştir. Yan yüzünde stilize edilmiş iki kurt başı vardır. Ön yüzünde bir eliyle arkadaşlarını savaşa çağıran, diğeri ufukları gözleyen iki Türk Askeri canlandırılmıştır. Gövdenin sağ yüzünde, kabartma Atatürk ve arkadaşlarının Başkumandanlık Meydan Savaşı’nda, sol yüzünde şanlı Türk Bayrağı’nı selamlayan istila ordusu tasvir edilmiştir. Gövdenin üst kısmında “Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, İleri! Dumlupınar 1922” yazılıdır. Arkada devrilmiş bir çınar ağacı Osmanlı İmparatorluğu’nu ve onun gövdesinden fışkıran genç bir fidan yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eder. Arka yüzde mermi taşıyan kadın figürü, Türk Anasının Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlığının bir hatırasıdır. En üstte Atatürk Başkumandanlık kıyafeti ile at üzerindedir.
Ulaşım: Toplu ulaşım araçlarıyla yapılmaktadır.
ZAFER ANITI
Tür: Anıt
Turizm Çeşidi: Kültür Turizmi
Açıklama: Yenişehir semtinde Atatürk Bulvarı üzerinde, Orduevi önündedir. Atatürk’ün ayakta ve kılıcına dayanmış halde üniformalı, tunçtan yapılmış bir heykelidir. Tabanında kabartma halinde zafer çelenkleri yer almıştır. Herhangi bir yazı yoktur. İtalyan heykeltıraş Pietro Cannonica tarafından 1927 yılında yapılmıştır. Milli bayram ve kurtuluş yıl dönümlerinde çelenklerle süslenen bir anıttır.
Ulaşım: Toplu ulaşım araçlarıyla sağlanmaktadır.

ANKARA KENT REHBERİ

ANKARA TANITIM KİTAPÇIKLARI

Ankara tanıtım kitapçığı (Türkçe) indirmek için tıklayınız.
Ankara tanıtım kitapçığı (English) indirmek için tıklayınız.
Ankara tanıtım kitapçığı (Russian)indirmek için tıklayınız.
Ankara tanıtım kitapçığı (Arabic)indirmek için tıklayınız.
Ankara tanıtım kitapçığı (Deutschen)indirmek için tıklayınız.
Bu sayfada yer alan bilgiler ve görseller Ankara Kültür ve Turizm Müdürlüğü internet sitesinden alınmıştır. Değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Bilgi Almak ve Aramak İçin Tıklayın